Srovnávací test klimatizací

Našim zákazníkům poskytujeme poctivé informace o námi prodávaných zařízeních.  Z profesního hlediska i nás zajímá jak fungují naše klimatizace "Diplomat" oproti konkurenci běžně dostupné na českém trhu. Vybrali jsme jedno z dražších, ale výkonově podobných zařízení a rozhodli jsme se jej otestovat, proti našemu nejprodávanějšímu modelu  Diplomat DAW 120 Smart Winter. Test jsme naplánovali na delší dobu. Chceme, aby byl pokud možno co nejvíce transparentní. Připravujeme sledování testovaných hodnot online, ale to vyžaduje, z důvodů získání a vyhodnocení hodnot nějaký čas . Za sebou máme prvních 17 dnů od spuštění a tak Vás chceme seznámit s prvními výsledky a postřehy.

Diplomat DAW 120 Smart Winter

o výkonu 3,5kw

pořizovací cena : 16.335,-Kč

LG PC12SK NSJ Standart Plus

o výkonu 3,5 - 4 kw

pořizovací cena : 25.621,-


Veškerá námi sledovaná a získaná data během prováděného testu


Test je prováděn na dvou typově stejných klimatizacích, kdy jsme se jim snažili vytvořit stejné podmínky při jejich provozu. Jsou ve stejné, špatně odizolované místnosti o velikosti 54m2, kde se často otevírají dveře přímo ven, takže ztráta tepla je opravdu veliká. Venkovní jednotky jsou namontovány vedle sebe tak aby měli stejné podmínky, teplotu i vlhkost, stejně tak vnitřní jednotky jsou ve stejné výšce na protilehlých stěnách, ve stejné vzdálenosti od venkovních jednotek. První tři dny jsme nechali obě jednotky běžet současně, nastaveny na plnou automatiku pro dosažení teploty 28°C uvnitř místnosti. Během dvou až tří hodin se teplota pohybovala mezi 27 a 28°C, když se intenzivně vyvětralo a teplota klesla na 24°C tak během 30 minut vyšplhala zpět nad 27°C. Po třech dnech společného provozu a přetopené místnosti jsme naprogramovali klimatizace tak, aby každý den běžela pouze jedna z nich, v plně automatickém režimu a 28°C požadované teploty uvnitř místnosti s tím, že vždy o půlnoci se jedna vypne a druhá spustí.

 Průměrná denní teplota v místnosti nám klesla na 25°C (viz tabulka) a každá z klimatizací měla spotřebu nad 20kWh denně. Při intenzivním vyvětrání a poklesu teploty zhruba o 4°C, trvalo jedné klimatizaci asi hodinu než místnost opět vytopila na požadovanou teplotu. Sedmý den testu se venkovní teploty pohybovaly kolem 10°C, tak jsme snížili požadovanou teplotu uvnitř na 25°C. Uvnitř místnosti jsme žádný pokles průměrné teploty nezaznamenali, stále byla mezi 24 a 25°C. Naproti tomu nám na obou jednotkách poklesla spotřeba el. energie a to na zhruba 15kWh denně.

Tak jak jsme očekávali jsou výsledky našeho testu skoro identické a obě zařízení se chovají podobně. Rozdíl ve spotřebě je během prvních 17-ti dnů necelých 10kWh ve prospěch Diplomatu, přičemž ztrátu LG nabralo nevysvětlitelně během prvních tří dnů testu, kdy klimatizace běželi současně(v tabulce označeno zeleně) a venkovní teploty také nebyly nízké. Naproti tomu průměrná denní spotřeba samostatně běžících klimatizací je naprosto stejná a rozdíl 140 Wattů je zanedbatelný. Obě klimatizace udrží v místnosti nastavenou teplotu a pokud se vyvětrá tak stejně rychle teplotu zase vyrovnají. Jsou stejně tiché nebo hlučné (úhel pohledu), ovládání pomocí ovladačů i chytrých aplikací je podobně intuitivní, přirozené a přehledné, takže podle nás jsme v podstatě našli jediné dva rozdíly.

LG je na první pohled hezčí, lakovaný povrch, líbivý tvar, prostě LG. Diplomat není ošklivý, testovaná verze Winter ozdobená chromovým rámečkem mu dodává šmrnc ale hlavním rozdílem a to tím podstatným, je cena! 9.286,-Kč je částka která nás jasně přesvědčila ve prospěch Diplomatu. Volbu která klimatizace je lepší necháme na Vás, poměr cena/výkon hovoří pro  "DIPLOMAT" a čas ukáže jak obě klimatizace budou nadále fungovat, jak jsou spolehlivé a jestli my, běžní uživatelé budeme spokojeni.

V testu i nadále pokračujeme, vyzkoušíme různé varianty nastavení a i z hlediska dlouhodobějšího provozu nás zajímá jak se která klimatizace bude chovat a o tom všem Vás na našich stránkách budeme průběžně informovat.